LITERATÚRA


Knihy
Článkyinfo@ohm.sk


KNIHY

Josef A. Zentrich
Gemmoterapie

Přírodní léčba pupeny
Vydavateľstvo Eminent (ČR)

Vitalita - december 2003

Soľná lampa ako dar

Zdá sa, že príbeh o soľných lampách pomaly končí, čo ešte o nich povedať? Ale to sa len zdá, totiž teraz rozprávanie o nich a o ich účinkoch sa len začína. Práve tak, ako v ľudovej slovesnosti, chýr o nich sa nesie od ucha k uchu a ony testujú a testujú Vašu dušu.

A ako sa o lampách vyjadrujú ľudia? Hovoria o „ ... mihotavej kráse, čarovnom predmete, teplom dušu hladkajúcom svetle, ktoré obrúsi všetky hrany a svojim tajným pôsobením skrášli každú miestnosť, je to zázrak prírody, je to srdce izby, vyžaruje večné teplé svetlo, pocit istoty, je balzámom na dušu ...“

Halit, je kamenná soľ z hlbín zeme, milióny rokov stará, sfarbená kreveľom od bledej až po tmavooranžovú farbu, má ezoterické a liečivé účinky na človeka, čistí vzduch, harmonizuje, odparovaním vytvára klímu ako pri mori. Upokojuje zrak a psychiku človeka. Z podvedomia sa vynára myšlienka, že soľná lampa by mola byť vhodný a vďačný darček pre Vašich blízkych a priateľov. K tým najbližším k srdcu patria Vaše dietky. A teraz prichádza práve vhodný čas, čas vianoc, kedy by sme ich mohli obdarovať, dať im nežného, príjemne žiariaceho, blikotajúceho priateľa. Tento priateľ sa im postará o pokojný spánok, zaženie tmu, ktorej sa väčšina detí bojí ... Uvidíte, ako bude obdarovaný človiečik po dotyku s lampou šťastný, ako preskočí medzi nimi iskra pevného priateľstva na dlhé roky. Týmto si môžete byť istí, máme s tým skúsenosti. Budeme radi, ak sa naše slová splnia a splnia sa i Vaše očakávania. Napíšte nám.

Gemmoterapia – je ďalší zázrak, nie však z hlbín zeme, ale zo živých pukov a korienkov rastlín a stromov, ktoré sú macerované v liehoglyceríne. Veríme, že Vás rozprávanie o tejto terapii zaujme tak, ako príbeh o soľných lampách.
Oľga Stroschneiderová

 

Vitalita - január 2004

Gemmoterapia, liečba XXI. storočia

Nadväzujeme na posledný článok o "Soľných lampách - ako dar", kde sme uviedli novú terapeutickú metódu gemmoterpiu. Postupne, počas roka, Vás zavedieme do tajov tejto staronovej liečebnej metódy, ktorá využíva prírodné zdroje na zharmonizovanie, revitalizáciu a liečenie človeka.

Čo je podstatou gemmoterapie? Je to využitie výťažkov rastlinných pukov, alebo iných zárodočných tkanív rastliny, ktoré sa živé macerujú v 48% liehoglyceríne. Výťažky z pukov dodávajú do organizmu minerály, stopové prvky, rastlinné hormóny, vitamíny a enzýmy.

Využitie gemmoterapeutík je mimoriadne. sú prípravky protialergické - kalina, na doliečenie boreliózy - topoľ, vinič, v gynekológii - černica, malina, antireumatiká - jelša, čierna ríbezľa, onkologické - vres, atď ..... je ich bezmála 50 druhov. Práve týmto širokým záberom a svojou prírodnou podstatou je nastupujúcou liečebnou metódou XXI. storočia.

Odkiaľ gemmoterapia prišla, podrobnosti o prípravkoch a ich používaní, podložené výsledkami z praxe sa dozviete v nasledujúcom pokračovaní.
Oľga Stroschneiderová

 

Vitalita - február 2004

O účinkoch liečebného prostriedku nás najlepšie presvedčí výsledok z praxe. Seriál o gemmoterapeutikách otvoríme extraktom z brezy.
Mladá žena, ktorá dlhé roky trpela opuchom nôh, po použití 1 fľašky prípravku z brezy pocítila značnú úľavu a pri užívaní druhej opuchy celkom zmizli. Čo môže byť lepší dôkaz o kvalitnej prírodnej liečbe?
Breza - Betula pendula, je základný drenážny, teda prečisťujúci prostriedok, ktorý sa používa na úvod akejkoľvek liečby. Má účinky na dýchacie ústroje, v spojení s jedľou zápaly kostí, pri nefunkčnosti ľadvín,
pri chronickej reume. Dávkuje sa 3-krát denne (podľa návodu), zapiť vodou, najlepšie vresovým čajom.
Hrab obyčajný - Carpinus betulus, pôsobí na horné dýchacie cesty a zaisťuje hojenie slizníc, stimuluje aj činnosť pečene, tlmí zvýšenú krvácavosť z nedostatku trombocytov. Užívať podľa návodu.
Čierna ríbezľa - Ribes nigrum, je výborné antialergikum pri sennej nádche, ekzémoch, astme, zvyšuje odolnosť proti chladu, výborne stimuluje organizmus pri rekonvalescencii. Užívať podľa návodu.
Pokračovanie v budúcom čísle.
Oľga Stroschneiderová

 

Vitalita - marec 2004

Gemmoterapia znamená v súčasnej dobe prevrat vo fytoterapii. Prečo? V pukoch má rastlina uložený najcennejší genetický materiál, ktorý slúži k jej ďalšiemu rozmnožovaniu. Táto obrovská sila má mimoriadne liečebné účinky. Ako treba pri liečbe postupovať? Začíname detoxikáciou organizmu, to znamená,
že užívame drenážny prostriedok, ktorým je breza, buk alebo dub, ktorý sa užíva najmenej 3-4 dni a to 1 kvapka na 1 kg váhy. Toto množstvo sa rozdelí na 3 dávky za deň. Po drenáži sa užívajú spravidla 2 balenia špeciálneho prostriedku. Väčšinou používame súčasne, alebo následne viacej gemmopreparátov, ktoré sa nazvájom podporujú a zyšujú účinnosť liečby. A teraz konkrétne. Veľmi dobré výsledky pri liečení boreliózy zaručuje nasledovná postupnosť používania prípravkov - brezová, potom buková drenáž, po nej nasadíme topoľ, vinnú révu a doliečíme jelšou, prípadne lieskou
Alarmujúca je v súčasnej dobe hladina cholesterolu v krvi, dokonca je zvýšená aj u detí. Liečbu možno
začať použitím borievky a potom rozmarínu. Na požiadanie zašleme propagačný materiál.
Pokračovanie v budúcom čísle.
Oľga Stroschneiderová

Vitalita - december 2004

GEMMOTERAPIA z Rabštejnskej apatyky

Pôvodná francúzska metóda prevzatá a upravená J. A. Zentrichom. V pukoch má rastlina uložený najcennejší genetický materiál, ktorý slúži k jej ďaľšiemu rozmnožovaniu. Spracováva sa čerstvý rastlinný materiál macerovaním.

BREZA priaznivo pôsobí pri: detoxikácii organizmu, zlepšení močenia, stavoch po žltačkách, dýchacích obtiažach, činnosťi ľadvín

BOROVICA priaznivo pôsobí pri: regenerácii tvrdých tkanív, (kosti, chrupavky), poruchách v starobe, zlomeninách, artrózach, reumatickej artritíde, osteoporóze, bolestiach kĺbov a kolien

RÍBEZĽA priaznivo pôsobí pri: ťažkých formách zápalov, alergiách, problémoch prostaty, rekonvalescencii po operáciach, vaječníkových cystách

FIGOVNÍK priaznivo pôsobí pri: infekciách a nekrotizujúcich, prejavoch, psychosomatických obtiažach, mozgových poruchách, pocitoch úzkosti, rozrušenia, depresiách

BORIEVKA priaznivo pôsobí pri: pečeňových poruchách rôzneho, druhu, pečeňových funkciách, diabetes II. typu, podpornej protinádorovej liečbe, protisklerotickej problematike, činnosťi ľadvín
Oľga Stroschneiderová

Vitalita - január 2005

GEMMOTERAPIA z Rabštejnskej apatyky

Gemmoterapia je terapeutická metóda využívajúca liehoglycerínové výťažky z rastlinných pukov, čerstvo spracovaných ihneď po zbere. V zárodočných častiach sa nachádzajú omnoho účinnejšie substancie ako v rastlinách dospelých. Výťažky z pukov pozitívne ovplyvňujú nervovú sústavu, obranyschopnosť
a posilňujú organizmus.

VRES priaznivo pôsobí pri: - rozvoji metastáz, má mierny protinádorový účinok
- zápaloch močových ciest - stavoch vyčerpania, zaháňa únavu - znižovaní kyseliny močovej
- chorobách ľadvín, doprevádzaných - opuchmi

LIPA priaznivo pôsobí pri: - psychickej labilite, skľudňuje,- človek sa stáva odolnejší
- poruchách spánku- kinetóze (nevoľnosti v dopr. prostriedku - neuralgiách, rôznom svrbení

BREZA priaznivo pôsobí pri: - detoxikácii organizmu - zlepšení močenia - stavoch po žltačkách
- dýchacích obtiažach - činnosťi ľadvín

Harmónia - január, február 2005

Liečte sa PUKMI

"Všetko, čo tu je, už tu raz bolo." Táto veta i keď znie ako fráza, frázou v skutočnosti nie je, nakoľko sa dá aplikovať na všetky oblasti ľudkého života. Jednou z najdôležitejších je starostlivosť o zdravie. Hlboko v sebe máme zakódovaný pud sebazáchovy, žiaľ hektickým, konzumným a stresovým spôsobom života je tento pud potláčaný a do popredia sa kladú iné priority. Potom nie je prekvapením, keď organizmus zlyhá. Ako sme boli dlhé roky zvyknutí, siahneme po syntetických liekoch. Je však aj iná voľba a to prírodná liečba, ktorá je k ľudskému organizmu šetrná a je bez vedľajších účinkov.

Gemmoterapia - je tou alternatívou, je to liečba III. tisícročia a v súčastnej dobe znamená prevrat vo fytoterapii. Aká je to metóda, od čoho je odvodený názov a kde vznikla? Gemoterapia je terapeutická metóda, ktorá využíva výťažky z rastlinných pukov, alebo zárodočných častí rastlín. Tieto tkanivá sa hneď po zbere ešte čerstvé spracúvajú - macerujú v liehoglyceríne. Glycerín je rastlinného pôvodu. Alkohol sa riedi s glycerínom v pomere 1:1, čo v konečnom dôsledku predstavuje 48% etanol. Voda sa pri riedení nepoužíva. Prípravok má nasládlu chuť, vďaka vysokému obsahu glycerínu. Samozrejme nejde o sacharidy, takže ani diabetici nemusia mať obavy. Názov terapie je odvodený od lat. názvu gemma - puk. Je na mieste vrátiť sa k úvodnej vete: "Všetko, čo tu je, už tu bolo." Táto metóda i keď je liečbou III. tisícročia, je veľmi stará, ale na súčastnú úroveň a účinnosť sa vypracovala postupne. Teda nahliadnime do jej histórie.

Konkrétnym človekom, ktorý prvý upozornil na skutočnosť, že za určitých podmienok vznikajú v rastlinách liečivé substancie, ktoré sa v nich za iných okolností bežne nevyskytujú bol ukrajinský vedec Vladimír Petrovič Filakov (1875-1956), ktorej na prelome 40. - 50. rokov minulého storočia zistil, že keď časť rastliny umiestníme do nepriaznivých podmienok chladu a tmy, rastlinné pletivo mobilizuje všetky svoje sily k záchrane a tak vznikujú chemické reakcie, na konci ktorých sa v rastline nachádzajú účinné látky s unikátnymi liečebnými vlastnosťami. Takto upravené rastlinné substancie nazval Filalov biggemovými stimulátormi.

Filalovova práca zaujala bruselského lekára Dr. Paula Henriho, ktorý ju rozvinul a po čase zistil, že podobné až totožné látky sa nachadzajú i v pukoch a iných zárodočných častiach rastlín. Dr. Henry predniesol svoje závery na lekárskom zjazde francúzskych homeopatov (1953) a jeho metóda pôvodne blastoterapia, (blastos - zárodok) sa ujala pod názvom gemmoterapia.

Do Čiech ju priniesol bylinár Rudolf Franec (1916-1968). Bola to nenáhodná náhoda. Totiž podľa príslovia "Náhoda praje pripraveným" - pri ceste medzinárodným rýchlikom si čítal noviny, ktoré odložil nemecký cestujúci. V novinách našiel obsiahli článok na tému gemmoterapia. A to bol začiatok jeho experimentovania, na ktoré neskôr nadviazali Janča a Zentrich, obaja ako prví seriózne referovali o tejto metóde v 5. diely svojho herbáru. V roku 2001 vstupuje na trh výrobca gemmo - Rabštejnská apatyka. Bolo to v dobe, keď už bolo dostatočné množstvo francúzskych skúseností, takže bolo možné tieto fakty pri výrobe zohľadniť. Výsledkom sú prípravky najvyššej možnej kvality. Ich atribútom je, že obsahujú v príslušnom homeopatickom riedení D1 podstatne vyššie koncentrácie účinných látok, než je možné dosiahnuť inými technológiami. Fľaštičky 25ml a 150ml majú sprejový rozprašovač.Tým, že sa preparát vstrekuje priamo do ústnej dutiny (3-5 krát) je zabezpečené dokonalé vstrebávanie priamo sliznicou. Je to účinnejšie ako vstrebávanie v tráviacej sústave.

Gemmoterapia je založená na liečebnej kombinácii. Na úvod použijeme "čistič". Francúzi hovoria drenážny prostriedok. Obvykle je ním prípravok BREZA, alebo BUK a DÚB. Drenáž je aplikovaná samostatne, po nej nasleduje špecifická liečba. A to monoterapia, či polyterapia, kedy súbežne podávame niekoľko gemoterapeutík naraz. Prípravky však nemiešame súčasne, ale s 10 min. odstupom.

Dávkovanie sa osvedčilo pri aplikácii 1 kvapky na 1 kg telesnej hmotnosti na deň, prirodzene ho môžeme rozdeliť na niekoľko dávok. Gemmoterapeutiká zapíjame mäkkou vodou, alebo čajmi z mäkkej vody (alebo prevarenej) minerály z vody vytvárajú s niektorými látkami nerozpustné komplexy.

Gemmoterapiu možno kombinovať aj s ďalšími prírodnými liečebnými postupmi ako je napr. klasická fytoterapia - liečenie bylinami, apiterapia - liečenie včelími produktami, dokonca aj s niektorými chemickými liekmi.

Čo sa týka užívania, gemmoterapia pre deti do 3 rokov je skôr nevhodná, deti do 12 rokov užívajú rovnaké dávky ako tehotné a kojace ženy, u starých ľudí môžeme podávať dávku mierne vyššiu, než vychádza v prepočte hmotnosti, lebo starší organizmus je menej vnímavý.
A teraz konkrétna informácia

O aplikácii gemmoterapeutík. Uvedieme len niekoľko, lebo vymedzený priestor neumožňuje uviesť všetky, čo však budúcnosť nevylučuje.

Na psychiku dobre pôsobí LIPA, na poruchy pečene BORIEVKA, BREST zasa na kožné problémy, DUB má vplyv na sexuálnu slabosť u mužov a dlhotrvajúce hnačky. FIGOVNÍK je vynikajúci preparát na sliznice zažívacieho ústrojenstva a vredy. Na zápalové ochorenia kĺbov, artritídu je vhodná JELŠA. Kto má hemeroidy, kŕčové žily a studené nohy je správne použiť PAGAŠTAN.

Na záver možno dodať - gemmoprípravky aktivizujú, harmonizujú, podporujú, ukľudňujú psychiku i celé telo u človeka. Teraz je už len na Vás, aby ste ich blahodárne účinky vyskúšali, nielen keď budete mať zdravotné problémy, ale čo je dôležité - v prevencii.

Interview s gemmoterapiou.

V ktorých krajinách sveta používajú gemmoterapiu?

Z dostupných informácií vieme, že ju používajú v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Švajčiarsku, Kanade a v Čechách.

Užívať prípravky pred, alebo po jedle?

Užívať treba 15 - 30 min. pred, alebo 30, aj viac minút po jedle.

Koľko druhov prípravkov možno užívať počas dňa?

Možno užívať jeden, ale aj 3-4, nie však súčasne. Rozdeliť užívanie na ráno, obed, večer.

Je potrebné dodržať presný čas užívania?

Odpoveď znie - nie. Gemmopreparáty nie sú antibiotiká.

Koľko fľaštičiek môžeme využiť?

Kto má 50 - 60 kg hmotnosti, 1 - 2 fľašky z jedného druhu. Ťažší jedinci 2 - 4 fľaštičky a to 2 - 3 týždne, u vážnejších prípadov aj 16 týždňov so zvýšenou dávkou.

Môžu gemmoterapiu užívať aj diabetici?

Môžu, dokonca priaznivo ovplyvní ich zdravotný stav.

A ako je to s ľuďmi s poškodenou pečeňou?

I tu je vhodná gemmoterapia. Tu treba nakvapkať tinktúru do 100 ml vlažnej vody (40°C), zamiešať a piť. Lieh čiastočne vyprchá.

Ako je to s detoxikáciou?

Organizmus je zanesený látkami, ktoré sa prirodzenou cestou nevylúčili, preto je potrebné prečistiť ho. Je to rovnaký efekt ako s pecou a komínom. Zanesený komín ťažko ťahá.

Môžu gemmoterapiu užívať pacienti, ktorí absolvujú chemoterapiu, alebo ožarovanie?

Áno, dokonca môže zlepšiť ich stav. Nedoceniteľné v tomto prípade sú šípkové halky.

Podľa čoho si vybrať gemoterapeutiká a užívanie?

Môžete využiť knihu Gemmoterapia od J. A. Zentricha II. a doplnené vydanie. Ideálne je navštíviť odborníka, ktorý sa priamo gemmoterapiou zaberá.